Ponad 5 tys. osób. wzięło udział w imprezie plenerowej w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Każdy, kto odwiedził sierpecki skansen, zobaczył nie tylko, jakie prace były związane z okresem żniwnym, ale również zapoznał się tradycyjnymi metodami obróbki zboża.
Tradycja żniw
Jak wyglądało przygotowanie do wyjścia w pole, praca w polu w okresie żniw, stygowanie czy stawianie „przepiórki”? Zajęcia te pokazali aktorzy z Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie”, którzy wystąpili w widowisku „Żeńcy”. W trakcie wydarzenia podziwiać można było również pokazy towarzyszące pracom żniwnym.
Okres żniw był czasem wytężonej pracy oraz ogromnego zaangażowania całych rodzin. Oprócz prac polowych nie można było zapominać o czynnościach wykonywanych w domu oraz w jego obejściu. Na terenie wsi rzędowej przygotowano pokazy codziennych prac domowych i gospodarskich, a w swoich warsztatach zasiadł kowal, szewc oraz wiejski plecionkarz.
Żniwa w Skansenie to także atrakcja dla najmłodszych. Dzieci obejrzały pokazy pt. „Jak to ze zbożem było”. Zaprezentowano także zwyczaje dożynkowe. Wszystko zwieńczył korowód do kościoła z Drążdżewa, w którym odprawiono uroczystą mszę św.
Tradycyjne potrawy, rękodzieło i kiermasze
Oprócz pokazów odbywających się na terenie wsi rzędowej, zwiedzających mogli obejrzeć występy na scenie amfiteatru, gdzie zaprezentowała się Grupa Sekret Franciszka. Przed sceną można było skorzystać z bogatej oferty kiermaszu produktów regionalnych. Chętni kosztowali tradycyjnych potraw, a także nabywali lokalne rękodzieło.
Zapraszamy do skansenu
Już w sobotę, 26 sierpnia, na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu odbędzie się rodzinny piknik plenerowy (MAZOpiknik i Mazowiecki Dzień Integracji Osób z Niepełnosprawnościami). Zachęcamy do udziału!