Wyruszyła 42. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej na Jasną Górą

– Dzięki wam istnieje Kościół Jezusa Chrystusa. On przetrwa – zwrócił się ks. biskup Mirosław Milewski do pielgrzymów 42. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej na Jasną Górę, która wyruszyła na pątniczy szlak w święto Przemienienia Pańskiego (6 sierpnia 2023 r.) po Mszy św. w katedrze, pod hasłem „Jestem w Kościele”. Głównym przewodnikiem pielgrzymki jest ks. Jacek Prusiński, ojciec duchowny Szkół Katolickich w Płocku.

Bp Mirosław Milewski w czasie homilii rozważył hasło pielgrzymki płockiej na Jasną Górę „Jestem w Kościele”. Zapytał, czy pątnicy zastanawiają się, dlaczego są w Kościele. Przytoczył świadectwa dwóch kobiet, młodej studentki i wolontariuszki oraz dojrzałej kobiety, z wykształcenia filozofa, prowadzącej własną firmę. Obie stwierdziły, że czują, że „są Kościołem”, czują się za niego współodpowiedzialne, chcą walczyć o dobro, w Kościele spotkały przyzwoitych ludzi i nie dotyczy ich często spotykane hasło #apostazjachallenge.

Bp Milewski zaznaczył, że przytoczone świadectwa są oparte na wiedzy i doświadczeniu osób, które mają poczucie bycia w Kościele i znają Kościół „osobiście”, a nie jedynie z przekazów wybranych mediów.

Na kanwie tych świadectw odwołał się do wydanej niedawno książki wybitnej współczesnej intelektualistki Francuzki Chantal Delsol pt. „Koniec świata chrześcijańskiego”. Autorka jest katoliczką, ale wielokrotnie już mówiła i pisała też o tym, że „zmienia się postać tego świata”. W książce napisała między innymi, że „następuje heroiczna agonia cywilizacji chrześcijańskiej”. Bp Milewski dodał, że ważne są prądy intelektualne, ważni są myśliciele i ich poglądy, czy jednak ich diagnozy zawsze się sprawdzają?

Myślę, że dopóki są osoby takie jak wy, które chcą przejść pieszo tak wiele kilometrów, tylko po to, aby na końcu klęknąć w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze przed obrazem Matki Bożej, dopóki są ci, którzy odmawiają „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Maryjo”, modlą się na różańcu, spowiadają się, przyjmują sakramenty, chcą być w niedzielę w swoim kościele i chcą pójść na pieszą pielgrzymkę – dopóty chrześcijaństwo będzie trwać, dopóty trwa Kościół Jezusa Chrystusa – uważał bp Milewski.

Stwierdził również, że pewnie jeszcze niejednej burzy Kościół doświadczy, niejeden kryzys go spotka, pewnie jeszcze wiele kąkolu będzie musiało zostać wyrwanego, aby zebrać czyste ziarno – jednak „Kościół Jezusa Chrystusa przetrwa”.

Biskup poprosił, aby pątnicy ruszyli w drogę z nadzieją i by w czasach, gdy dla tak wielu Kościół staje się rzeczywistością nieistotną, dzielili się swoim doświadczeniem Kościoła i radością, że do tej wyjątkowej wspólnoty należą.

42. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej na Jasną Górę idzie pod hasłem „Jestem w Kościele”. Pątnicy dotrą tam 14 sierpnia rano. Dziennie pokonywać będą około 30 km, w 11 grupach. Towarzyszą im pielgrzymi duchowi.

Przez naszą pielgrzymkę przewinęło się tysiące ludzi. Niektórzy tak mocno się z nią związali, że uczestniczyli w niej wielokrotnie. Jest też wielu sympatyków tego dzieła, ludzi, którzy może nigdy nie poszli na Jasną Górę, ale towarzyszyli pielgrzymom, zwłaszcza najbliższym, swoją modlitwą, dobrymi myślami, odwiedzając, dzwoniąc, a czasem powierzając swoje intencje i ważne sprawy. Przez ponad czterdzieści lat świat wokół nas bardzo mocno się zmienił, nasza pielgrzymka podlega nieuniknionym zmianom, zmienił się jej klimat, jest może mniej idących, ale za to więcej motywacji religijnych – uważał ks. Jacek Prusiński, główny przewodnik 42. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej na Jasną Górę.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.