Uroczyste wręczenie promes dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych

28 października 2022 roku na Mazowszu odbyły się dwie uroczystości z okazji wręczenia promes Młodzieżowym Drużynom Pożarniczym.

Promesy przyznane zostały na zakup nowego sprzętu, umundurowania i wyposażenia osobistego oraz sprzętu teleinformatycznego wykorzystywanego w procesie szkolenia członków drużyn MDP.

Podczas uroczystego apelu w Komendzie Powiatowej PSP w Płońsku promesy wręczono Młodzieżowym Drużynom Pożarniczym z 46 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatów:

ciechanowskiego
– OSP Nasierewo Górne
– OSP Grudusk
– OSP Łysakowo
– OSP Sońsk
– OSP Sarnowa Góra
– OSP Lekowo
– OSP Pawłowo
– OSP Zeńbok
– OSP Modła
– OSP Klice

płońskiego:
– OSP Dziektarzewo
– OSP Sarbiewo
– OSP Czerwińsk nad Wisłą
– OSP Radzikowo Stare
– OSP Joniec
– OSP Królewo
– OSP Naruszewo
– OSP Radzymin
– OSP Zaborowo
– OSP Żukowo
– OSP Nowe Miasto
– OSP Latonice
– OSP Płońsk
– OSP Kownaty
– OSP Raciąż
– OSP Koziebrody
– OSP Smardzewo
– OSP Ślepowrony
– OSP Kołoząb
– OSP Szczytno
– OSP Siedlin

mławskiego:
– OSP Lipowiec
– OSP Stupsk
– OSP Wieczfnia
– OSP Turza Mała

żuromińskiego:
– OSP Bieżuń
– OSP Lutocin
– OSP Zielona
– OSP Chamsk
– OSP Syberia
– OSP Gościszka
– OSP Sarnowo
– OSP Krzeczanowo

przasnyskiego:
– OSP Chorzele
– OSP Nowa Wieś
– OSP Zielona

W uroczystej zbiórce uczestniczyli m.in.: Pan Maciej Wąsik Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, nadbryg. Adam Konieczny Zastępca Komendanta Głównego PSP oraz st. bryg. Jarosław Piotrowski p.o. Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, którzy osobiście wręczyli młodym strażakom promesy.

Druga uroczystość związana z wręczeniem promes odbyła się w JRG 2 Komendy Miejskiej PSP w Płocku. Podczas tego wydarzenia wręczono 39 promes dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z powiatów:

płockiego:
– OSP Staroźreby
– OSP Bodzanów
– OSP Bulkowo
– OSP Sikórz
– OSP Gąbin
– OSP Łąck
– OSP Słupno
– OSP Stara Biała
– OSP Wyszogród
– OSP Łęg Probostwo
– OSP Bielsk
– OSP Radzanowo
– OSP Tłubice
– OSP Zągoty
– OSP Siecień
– OSP Sobowo
– OSP Bronowo Zalesie
– OSP Wyszyna
– OSP Dziarnowo
– OSP Bromierz
– OSP Zaździerz
– OSP Korzeń
– OSP Kanigowo
– OSP Mąkolin
– OSP Mała Wieś

sierpeckiego:
– OSP Gozdowo
– OSP Bendorzyn
– OSP Gójsk
– OSP Sudragi
– OSP Dziembakowo
– OSP Goleszyn
– OSP Milewko
– OSP Zawidz Kościelny

gostynińskiego:
– OSP Sierakówek
– OSP Solec
– OSP Szczawin Kościelny
– OSP Białotarsk
– OSP Czyżew
– OSP Lwówek

Uroczystego wręczenia dokonali: nadbryg. Adam Konieczny Zastępca Komendanta Głównego PSP oraz st. bryg. Jarosław Piotrowski p.o. Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

W trakcie każdego z tych wydarzeń, zaproszeni goście podczas przemówień okolicznościowych jednogłośnie podkreślali istotną rolę Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w szerzeniu wiedzy o bezpieczeństwie pożarowym już od najmłodszych lat. Zaznaczali, jak ważne dla bezpieczeństwa nas wszystkich są jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, które posiadają długoletnie i bogate doświadczenie i jak ważne jest, aby dorobek OSP przekazywany był młodym pokoleniom, które zrzeszone są w Młodzieżowych Drużynach Pożarniczych.

Uchwała w sprawie środków na rzecz MDP
5 września br. Rada Ministrów podjęła Uchwałę Nr 179/2022 w sprawie przyznania Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji z ogólnej rezerwy budżetowej, środków finansowych w wysokości 25 mln zł z przeznaczeniem na dotacje celowe dla ochotniczych straży pożarnych.

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze
MDP to komórki organizacyjne jednostek OSP. Ich celem jest zainteresowanie młodzieży działalnością społeczną na rzecz ochrony przeciwpożarowej oraz przygotowanie jej do bezinteresownej służby w szeregach Ochotniczych Straży Pożarnych. Członkami Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych mogą być dziewczęta i chłopcy w wieku do 18 lat.

Do zadań MDP należy m.in. udział w zapobieganiu pożarom przez oddziaływanie na lokalne środowisko w celu przestrzegania przepisów przeciwpożarowych, a także podnoszenie wiedzy i umiejętności swoich członków w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej. Celem MDP jest również organizowanie działalności kulturalno-oświatowej w środowisku z uwzględnieniem problematyki ochrony przeciwpożarowej, rozwijanie sprawności fizycznej członków przez uprawianie różnych dyscyplin sportowych i turystyki. Dodatkowo wśród zadań MDP wymienić można także podejmowanie i realizację zadań pożytecznych dla ochrony przeciwpożarowej oraz drużyny czy macierzystej OSP, a także działalność wolontarystyczną.

Opracowanie: sekc. Katarzyna Urbanowska – Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie.
Zdjęcia: sekc. Katarzyna Urbanowska, str. Arkadiusz Malik, Paulina Merks – Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie.

 

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.