Goleszyn: Kościół św. Mateusza

Pierwsza wzmianka o kościele, którego fundatorem był zapewne biskup płocki Jakub z Korzkwi (ok. 1400 r.), pochodzi z 1418 r. W 1598 r. w drewnianym, konsekrowanym kościele pw. św. Mateusza były trzy ołtarze: w głównym znajdował się tryptyk z rzeźbą Matki Bożej, a boczne poświęcone były św. Mateuszowi i św. Grzegorzowi.

Zniszczona, ok. poł. XVIII w. chyląca się ku upadkowi świątynia, przetrwała jeszcze kilkanaście lat. W 1759 r. G. Turowski zawarł kontrakt na budowę nowego kościoła, zbudowanego w latach 1762-1765 staraniem Ignacego i Szczepana Miszewskich, właścicieli Goleszyna. Pod wezwaniem świętych Mateusza i Małgorzaty konsekrował go 26 października 1788 r. biskup sufragan płocki Wojciech Józef Gadomski herbu Rola. W ołtarzu głównym umieszczono gotycką rzeźbę Madonny z Dzieciątkiem, która obecnie znajduje się w bocznym ołtarzu, zasłaniana obrazem św. Mateusza. W górze mieścił się pochodzący ze starego kościoła obraz św. Małgorzaty (koniec XVII w.). Ołtarze boczne (z okresu budowy świątyni) miały po trzy obrazy: na zasuwach główne obrazy przedstawiały św. św. Wincentego i Antoniego; pod zasuwami zaś Ukrzyżowanie i Przemienienie Pańskie; w górze zaś znajdowały się obrazy Zaślubin NMP i św. Franciszka Salezego. Niektóre z nich zachowały się do dziś. Chrzcielnica i konfesjonał pochodzą z XVIII w. W 1979 r. Czesław Kruszewski z Warszawy zbudował dziesięciogłosowe organy o trakturze pneumatycznej w miejsce barokowego pozytywu z 1796 r., remontowane w 2015 r. przez Józefa Mossakowskiego z Grudziądza.

Na mocy decyzji biskupa płockiego Zygmunta Kamińskiego od 15 kwietnia do 30 listopada 1991 r. dokonano rozbudowy kościoła według projektu inżynierów Maria Rerutkiewicz i Krzysztof Hibnera. Został on poświęcony przez biskupa pomocniczego Romana Adama Marcinkowskiego 23 maja 1993 r. W 2004 r. goleszyńska świątynia zyskała nową malaturę i wyremontowano organy. W tym też roku nastąpił generalny remont plebanii parafialnej, zbudowanej przed 1939 r.

Msze Święte:
Niedziela:
09:00, 11:30
Dni Powszednie: 17:00

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.