Film „Cztery pory roku”, zrealizowany z okazji jubileuszu 50-lecia sierpeckiego muzeum, zdobył aż 3 nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Turystycznych, Ekologicznych i Artystycznych FilmAT.
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu (jednostka organizacyjna Samorządu Województwa Mazowieckiego) zostało uhonorowane za swoją działalność popularyzatorsko-filmową trzema nagrodami :
– I miejsce w konkursie krajowym w kategorii „Produkt turystyczny”;
– II miejsce w konkursie międzynarodowym w kategorii „Produkt turystyczny”;
– II miejsce w konkursie „Film korporacyjny i instytucjonalny” w kategorii „Komunikacja marketingowa”.
Ceremonia wręczenia nagród w 17. edycji FilmAT Festival odbyła się w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
Cztery pory roku na mazowieckiej wsi
Film „Cztery pory roku” poświęcony jest cyklowi zajęć codziennych, zwyczajom i obrzędom mieszkańców wsi mazowieckiej z początku XX w., od tradycji powitania wiosny, przez miodobranie i żniwa, po jesienne zbiory, a potem okres godów. Produkcja powstawała przez blisko rok. Realizatorzy z firmy Mindframe odwiedzali skansen o każdej porze roku, by uchwycić zmieniające się z upływem czasu piękno ekspozycji. W produkcji wystąpili pracownicy muzeum i zwierzęta zamieszkujące muzealne zagrody. Twórcy nagrali ponad 100 godzin materiału. Nastrojowe pejzaże skansenu z chłopskimi zagrodami, polami uprawnymi i ogródkami ożywione scenkami rodzajowymi, ukazane z rozmachem i pomysłowością, urzekły jury.
O festiwalu
Międzynarodowy Festiwal Filmów Turystycznych, Ekologicznych i Artystycznych FilmAT prezentuje najnowsze trendy w dziedzinie kinematografii dokumentalnej, reportażu telewizyjnego, komunikacji turystycznej oraz filmowych materiałów promocyjnych i instytucjonalnych. Jego organizatorzy są aktywnie zaangażowani w promocję Polski poprzez film. W poprzednich latach na liście najlepszych filmów turystycznych świata znalazło się wiele polskich produkcji. Do międzynarodowego jury festiwalu – pod przewodnictwem producenta filmowego Zbigniewa Żmudzkiego należą: twórcy, realizatorzy, filmoznawcy i badacze zajmujący się komunikacją społeczną oraz marketingiem. Co roku spośród nadesłanych materiałów wyłaniane są filmy najciekawsze, najlepiej zrealizowane i w sposób najbardziej angażujący prezentujące działalność instytucji lub atrakcje regionów turystycznych.