Płocka ogrzewalnia dla osób w kryzysie bezdomności

Ogrzewalnia dla osób w kryzysie bezdomności funkcjonuje w Płocku przy ul. Otolińskiej 23. Czynna jest w godzinach od 20.00 do 8.00. Przeznaczona jest dla max. 30 osób bezdomnych, które mogą skorzystać z punktu sanitarnego, aneksu kuchennego (przygotować sobie posiłek, gorący napój), wymienić lub wyprać odzież,  jak również odbyć rozmowę terapeutyczną.

W tym sezonie jesienno-zimowym Ogrzewalnia została uruchomiona już 31 października i będzie otwarta do 30 kwietnia 2023 r. Obecnie operatorem Ogrzewalni jest organizacja pozarządowa Teen Challenge Płock, która wygrała konkurs na realizację tego zadania w imieniu MOPS Płock.

W okresie od stycznia do końca marca 2022 roku z Ogrzewalni skorzystało łącznie 59 bezdomnych, w tym odnotowano 1534 pobyty. Na działalność placówki w 2022 roku Gmina-Miasto Płock udzieliła stowarzyszeniu Teen Challenge Płock dotacji w wysokości 70 000 zł.

Korzystający z Ogrzewalni zobowiązany jest do:
a/ przestrzegania ciszy nocnej w godz. od 22.00 do 6.00
b/ utrzymania porządku i czystości w pomieszczeniach i wokół budynku
c/ dbania o higienę osobistą
d/ przestrzegania całkowitego zakazu wnoszenia i spożywania alkoholu oraz używania innych środków odurzających na terenie Ogrzewalni
e/ przestrzegania zakazu palenia
f/ nie wprowadzania zwierząt na teren Ogrzewalni
g/ szanowania wyposażenia i sprzętów znajdujących się w pomieszczeniach
h przestrzegania przepisów bezpieczeństw i przeciwpożarowych.

Osoba korzystająca z Ogrzewalni nie może:
a/ korzystać z własnych urządzeń elektrycznych
b/ pozostawiać jakichkolwiek rzeczy w dzień do przechowania. Za rzeczy pozostawione oraz wniesione do Ogrzewalni personel nie ponosi odpowiedzialności.

Osoby bezdomne mogą znaleźć pomoc w niżej wymienionych miejscach znajdujących się na terenie Płocka:

 • Noclegownia dla kobiet – Polski Komitet Pomocy Społecznej w Płocku
  ul. Misjonarska 22
  tel. 24/364 76 05
 • Dom dla bezdomnych mężczyzn – Caritas Diecezji Płockiej
  ul. Sienkiewicza 54
  tel. 24/266 89 67
 • Hostel dla bezdomnych mężczyzn wymagających doraźnej pomocy medycznej – Caritas Diecezji Płockiej
  ul. Sienkiewicza 54
  tel. 24/266 89 67
 • Punkt higieny sanitarnej
  ul. Medyczna 1
  tel. 24/367 19 09
 • Ogrzewalnia
  ul. Otolińska 23

Apelujemy do mieszkańców Płocka, aby w sytuacji kiedy widzą, że osoba bezdomna przebywa w miejscu, gdzie jej życie i zdrowie może być zagrożone, o zgłaszanie takich przypadków do Straży Miejskiej lub Policji. Służby te dowiozą bezdomnych do ogrzewalni. Bezpłatne numery telefonów, które czynne są całą dobę: Straż Miejska – 986; Policja – 997.

Szczegółowych informacji osobom potrzebującym na temat funkcjonowania Ogrzewalni udziela także Stowarzyszenie Chrześcijańska Misja Społeczna „Teen Challenge”, które w roku 2022 i 2023 prowadzi placówkę w ramach zleconego zadania publicznego.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.