Ptasia grypa na terenie rezerwatu Ławice Troszyńskie

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płocku informuje o stwierdzeniu wystąpienia z dniem 17.05.2023 r. wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N1 u padłych rybitw rzecznych na terenie rezerwatu przyrody Ławice Troszyńskie (wyspa na Wiśle w okolicy miejscowości Wykowo gm. Słupno).

W tym roku na terenie powiatu płockiego jest to pierwsze ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków u ptaków dzikich. W dniu 16 maja 2023 r. zebrano i skierowano do utylizacji ponad 200 sztuk dzikich ptaków, tj. rybitw rzecznych i mew śmieszek z terenu ww. rezerwatu. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płocku, przy współudziale OSP w Słupnie, planuje w ciągu najbliższych dni ponowne przeszukanie terenu, na którym stwierdzono ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków, celem ich zebrania i poddania utylizacji.

Wystąpienie ogniska choroby zakaźnej wśród ptactwa dzikiego potwierdza obecność wirusa w środowisku, co stanowi zagrożenie dla drobiu domowego. Dlatego Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płocku przypomina o konieczności bezwzględnego utrzymywania drobiu w zamknięciu, w kurnikach i innych obiektach, by uniemożliwić ich kontakt z dzikimi ptakami.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.