Krok od tragedii na przejściu dla pieszych

Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło 14 listopada na ul. Żeromskiego w Sierpcu. Kierująca oplem potrąciła dwie kobiety na oznakowanym przejściu. Poszkodowane trafiły do szpitala. Przypominamy, że warto nosić odblaski niezależnie od tego, gdzie się poruszamy i o jakiej porze, bo dzięki temu wspólnie możemy zapobiec niejednej tragedii na drodze. Bądź widoczny – noś odblaski!

Na ul. Żeromskiego w Sierpcu doszło do potrącenia dwóch osób. 55-letnia kierująca oplem potrąciła dwie kobiety, które przechodziły przez jezdnię na oznakowanym przejściu. W wyniku zdarzenia poszkodowane doznały ogólnych potłuczeń ciała, na szczęście obrażenia nie zagrażają ich życiu. Badanie alkomatem wykazało, że wszyscy uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Komenda Powiatowa Policji w Sierpcu prowadzi w tej sprawie dochodzenie.

Policjanci apelują do kierowców o rozwagę, ostrożność i dostosowanie prędkości do zmieniających się warunków drogowych i atmosferycznych.

Funkcjonariusze apelują także do pieszych, którzy po zmierzchu oraz przy trudnych warunkach atmosferycznych muszą być szczególnie ostrożni. Przechodząc przez jezdnię powinni upewnić się czy zdążą przejść na drugą stronę. Muszą też wziąć pod uwagę, że długość drogi hamowania nadjeżdżającego pojazdu w takich warunkach jest znacznie wydłużona.

Właśnie pieszy – jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, jest najbardziej narażony na niebezpieczeństwo na drodze i to on bardzo często staje się ofiarą tragicznych wypadków drogowych. Jak wynika z analizy stanu bezpieczeństwa, do wypadków z udziałem pieszych dochodzi najczęściej w godzinach wieczornych i rannych, od września do grudnia, czyli wtedy, kiedy widoczność jest ograniczona. Dlatego tak ważne jest noszenie elementów odblaskowych, które zwiększają bezpieczeństwo pieszych na drodze, a niejednokrotnie ratują im życie.

Warto przypomnieć, że po zmroku, kierowca jadący z włączonymi światłami mijania może dostrzec pieszego z odległości około 25-30 metrów od maski samochodu. Jeśli jednak jedzie z prędkością przekraczającą 80-90 km/h, to najczęściej nie ma żadnych szans na uniknięcie potrącenia, ponieważ sam porusza się z szybkością około 25 metrów na sekundę. Kiedy pieszy jest wyposażony w jakikolwiek element odblaskowy, który odbija światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej!

Wniosek nasuwa się sam – już drobny element ubioru jakim jest odblask, może uratować życie!

Asp. Katarzyna Krukowska

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.