Wypadek autobusu – Ćwiczenia ratownicze – Zdarzenie masowe

9 listopada około godziny 10:00 dyżurny SKKP w Sierpcu otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, w którym brał udział autobus z kilkunastoma pasażerami i samochód osobowy. Na szczęście to tylko ćwiczenia ratownicze na wypadek zdarzenia masowego.

Do działań zostały zadysponowane zastępy z Komendy Powiatowej PSP w Sierpcu, zastępy OSP z Goleszyna i Dziembakowa, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Straż Miejską. Scenariusz przewidywał kilkanaście osób poszkodowanych. Realistyczna pozoracja została zrealizowana dzięki zaangażowaniu młodzieży z klasy strażackiej z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Studzieńcu pod kierownictwem nauczyciela Piotra Szymańskiego oraz dzięki uprzejmości pana Roberta Wasilewskiego, który udostępnił miejsce i pojazdy wykorzystane w ćwiczeniach.

W załażeniu do ćwiczeń przyjęto, że dostęp do poszkodowanych w samochodzie osobowym jest utrudniony i konieczne jest użycie narzędzi hydraulicznych i pneumatycznych, natomiast dostęp do poszkodowanych w autobusie był możliwy tylko przez okna. Strażacy sprawnie zajęli się zabezpieczeniem miejsca zdarzenia. Po wykonaniu dostępu do poszkodowanych, każdemu z poszkodowanych nadali określony priorytet określający kolejność udzielania pomocy/ewakuacji.

Poszkodowani zostali oznaczeni poprzez nadanie odpowiedniego koloru (czerwony, żółty, zielony, czarny) w zależności od oceny stanu dokonanej na podstawie prostych parametrów: stanu świadomości, mobilności, oceny oddechu i krążenia. Procedura ponownej oceny (re-triage) została przeprowadzona w sprawionym namiocie pneumatycznym i była koordynowana przez ratowników medycznych z ZRM z panem Jackiem Kowalskim na czele.

Ćwiczenia dostarczyły wielu praktycznych wniosków i spostrzeżeń i były świetną okazją do wypracowania optymalnego modelu współdziałania służb na miejscu zdarzeń masowych.

Opracowanie : bryg. Waldemar Goczyński – KP PSP w Sierpcu.
Zdjęcia : KP PSP w Sierpcu

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.