Rozbudowa oddziału zakaźnego w płockim szpitalu wojewódzkim zakończona

Większa przestrzeń, która pomieści dwa oddziały – obserwacyjno-zakaźny i rehabilitacyjny, wygodne sale dla pacjentów oraz nowoczesny sprzęt medyczny. Zakończyła się właśnie rozbudowa oddziału obserwacyjno-zakaźnego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku.

Oddział przeniesie się do wyremontowanego budynku już na początku przyszłego roku. Wartość projektu to 33 mln zł, z czego 8 mln zł pochodziło z UE, a ponad 24,6 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego.

Zmodernizowany budynek oddziału zakaźnego został wybudowany w 1969 r. Był jednym z pierwszych budynków szpitala. Dzięki pracom budowlanym zwiększyła się powierzchnia użytkowa obiektu z 1648,55 m2 do 2501,58 m2, a cały obiekt został podzielony na dwie niezależne części. Pozwoliło to na ulokowanie w pawilonie dwóch oddziałów – obserwacyjno-zakaźnego i rehabilitacyjnego.

Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, to kolejna inwestycja w płockim szpitalu wojewódzkim. – Wszystkie nasze inwestycje mają jeden cel – poprawę jakości i warunków leczenia pacjentów. Kilka tygodni temu widzieliśmy zakończoną budowę ośrodka radioterapii, dzisiaj kończymy kolejną inwestycję. Dzięki tej rozbudowie mieszkańcy północnego Mazowsza zyskają szansę na stacjonarną rehabilitację. Szpital będzie też przygotowany do natychmiastowej reakcji w przypadku zagrożenia chorobami zakaźnymi, takimi jak koronawirus.

Oddziały obserwacyjno-zakaźny i rehabilitacji
Oddział obserwacyjno-zakaźny będzie dysponował 26 łóżkami i 15 salami. Znajdzie się w nim 11 pokoi dwułóżkowych z węzłem sanitarnym i śluzą, jeden pokój jednołóżkowy z węzłem sanitarnym i śluzą, a także trzy izolatki z węzłem sanitarnymi i śluzą.

Wicemarszałek Wiesław Raboszuk, zwraca uwagę na duże dofinansowanie inwestycji z budżetu województwa mazowieckiego. – Na modernizację oddziału przeznaczyliśmy już w sumie ponad 24 mln zł. Kolejne 8 mln zł pochodziło z funduszy unijnych. Dzięki naszemu wsparciu mieszkańcy regionu płockiego będą się mogli leczyć i rehabilitować w komfortowych warunkach na miarę XXI wieku.

Szpital zyskał również możliwość natychmiastowej reakcji w przypadku wybuchu lub eskalacji pandemii. Baza łóżkowa może wówczas zostać rozszerzona o kolejne 42 miejsca przewidziane dla oddziału rehabilitacyjnego. Przed budynkiem powstał podjazd dla karetek połączony z izbą przyjęć, przy której zostało usytuowane dodatkowe pomieszczenie do krótkotrwałej izolacji pacjenta.

Na lepsze warunki hospitalizacji pacjentów i pracy lekarzy zwraca uwagę radny województwa Konrad Wojnarowski. – To nie jest zwykły remont, a ogromna przebudowa dzięki, której przede wszystkim pacjenci zyskają nowoczesne miejsce do leczenia. Jest tez szansa na tak potrzebną na północnym Mazowszu stacjonarną rehabilitację.

Nowoczesny sprzęt
Projekt „Rozbudowa i modernizacja budynku Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku z wyposażeniem” obejmuje także zakup specjalistycznego sprzętu medycznego, m.in. aparatu EKG i RTG – na potrzeby oddziału obserwacyjno-zakaźnego, aparatu RTG dla oddziału chorób płuc oraz mobilnego aparatu cyfrowego RTG i USG dla zakładu diagnostyki obrazowej. W ramach projektu szpital zakupi również sprzęt rehabilitacyjny, środki ochrony indywidualnej, łóżka dla pacjentów oraz meble, a także niezbędny sprzęt medyczny w tym: defibrylator, automatyczny infuzor ciśnieniowy, fotel do pobierania krwi, myjnie dezynfektor, respiratory, pompy infuzyjne, pulsoksymetry, wideolaryngoskopy, zestaw do trudnych intubacji, urządzenia do ozonowania powietrza.

Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, zaznacza, że pandemia COVID-19 pokazała, jak ważne miejsce w zaspokajaniu potrzeb zdrowotnych pacjentów zajmuje oddział zakaźny. – Cieszę się, że jesteśmy już na finiszu prac remontowo-budowlanych pawilonu Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego. Dotychczasowy stan techniczny budynku był niezgodny z wymaganiami rozporządzenia Ministra Zdrowia. Dzięki wsparciu pana marszałka, a także środkom unijnym pozyskanym w ramach POIiŚ 2014–2020 szpital mógł przeprowadzić gruntowny remont budynku, a także go rozbudować i stworzyć możliwość rozwoju o kolejną usługę zdrowotną, którą będziemy mogli zaoferować mieszkańcom Mazowsza, czyli rehabilitację stacjonarną.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.