Radni uchwalili budżet Płocka na 2024 rok.

– W mijającym właśnie roku udało się zrealizować w Płocku wiele przedsięwzięć. Przed nami kolejny rok, który zapowiada się jeszcze lepiej – mówił prezydent Andrzej Nowakowski na sesji, na krótko przed uchwaleniem przez radnych budżetu miasta na 2024 rok.

W czwartek Rada Miasta była dość zgodna. 17 z 25 radnych było za przyjęciem projektu planu finansowego Płocka na przyszły rok. Siedmiu się wstrzymało i tylko jeden był przeciwny. – Przyszłoroczny budżet zaspokoi wiele potrzeb płocczan i zapewni nam harmonijny rozwój miasta – komentował prezydent Andrzej Nowakowski.

Uchwalony plan finansowy miasta jest większy od budżetu 2023 roku o ponad 200 mln zł i zdecydowanie przekracza granicę 1,4 miliarda złotych. Najwięcej, bo prawie 530 mln zł, wydamy z niego na płocką oświatę. Na pomoc społeczną przeznaczymy ponad 145 mln zł, a na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska – 72 mln zł. Zakładamy, że bieżące utrzymanie Płocka będzie kosztować nas łącznie ponad 1,16 mld zł. Warto jeszcze zwrócić uwagę, że na ochronę środowiska chcemy wydać ogółem prawie 33,5 mln zł, z czego ponad 12 mln to środki na zieleń.

Prezydent zwracał uwagę na to, że miarą rozwoju miasta są jego inwestycje. Najwięcej pod tym kątem chcemy wydać na zakończenie budowy aquaparku i pierwsze rozliczenia z wykonawcą. Jest to kwota ponad 40 mln zł. Prawie 11 mln zł pochłonie termomodernizacja budynków użyteczności publicznej. Wiele wydarzy się na naszych ulicach. W 2024 roku zaczynamy modernizację ul. Przemysłowej na odcinku od skrzyżowania z ul. Tysiąclecia do ul. NSZ. Chcemy wydać na nią 8,5 mln zł i jest to dopiero początek inwestycji. Będziemy ją kończyć w 2025, wydając kolejne 8,5 mln.

Prawie 8,2 mln zł przeznaczymy na projekt i początek budowy kolejnego odcinka ul. Browarnej w Ciechomicach. Będziemy też kontynuować modernizację ul. Chopina w rejonie dworca autobusowego. W przyszłorocznym budżecie jest na to przedsięwzięcie 7,6 mln zł. Inwestycje drogowe uzupełnia lista modernizacji dróg o lokalnym znaczeniu. Planujemy zbudować ul. Ośnicką na osiedlu Wyszogrodzka, a także ul. Gronową na Międzytorzu. Będziemy kontynuować przebudowę ulic na tym ostatnim osiedlu w jego innej części o zabudowie jednorodzinnej: na fragmencie ul. Kopernika oraz na ulicach Stodółkiewicza i Kolberga. – Wiem, że ich mieszkańcy czekali na tę inwestycję, ale modernizacja tych dróg jest możliwa dopiero dziś dzięki temu, że wcześniej zbudowaliśmy kanalizację deszczową w ul. Chopina i Spółdzielczej – tłumaczył Andrzej Nowakowski. Planujemy również zbudować ulicę Marynarską i Kotwiczną na Radziwiu.

Nadal będziemy modernizować naszą bazę oświatową. Zmodernizujemy place zabaw przy Miejskim Przedszkolu nr 33 oraz przy MP nr 13 i jeszcze przy Szkole Podstawowej nr 5, a także przy SP nr 1. Zrobimy wielofunkcyjny plac zabaw dla dzieci na terenie SP nr 3 (to inwestycja z BOP). Zmodernizujemy kolejny blok żywieniowy, tym razem w Miejskim Przedszkolu nr 12 oraz w Szkole Podstawowej nr 3 i w Zespole Szkół nr 1 przy ul. Piaska. Są to kosztowne przedsięwzięcia, bo na te dwa ostatnie np. wydamy po dwa mln zł. Warto jeszcze wspomnieć, że w Szkole Podstawowej nr 6 zmodernizujemy salę gimnastyczną oraz wymienimy poszycie dachu i zaizolujemy fundamenty.

W budżecie na 2024 rok mamy także zapisane środki na adaptację budynku przy ul. Warszawskiej na potrzeby Ośrodka Rodzinnej Pieczy Zastępczej, który dziś mieści się obok żłobka przy ul. Kleeberga. Po jego przeprowadzce na Warszawską – pomieszczenia, które obecnie zajmuje wykorzystamy do powiększenia żłobka. Chcemy też zacząć adaptację pomieszczeń Szkoły Podstawowej nr 3 na placówkę dla najmłodszych. – Będzie to piąty żłobek w Płocku – podkreślał prezydent Andrzej Nowakowski.

Sukces inwestycji zależy od przemyślanego jej zaprojektowania. W naszym planie finansowym jest wiele takich przedsięwzięć, polegających na przygotowaniu dokumentacji. Kończymy projektowanie Parku na Górkach oraz terenu cmentarza żydowskiego przy ul. Mickiewicza, który zamienimy na park (w porozumieniu z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego). Planujemy też zaprojektować niecodzienną inwestycję, która funkcjonuje już w kilku miastach: to grzebowisko dla zwierząt.

Zaplanowaliśmy środki na projekt modernizacji małej sali gimnastycznej przy SP nr 16, a także na dokumentację przebudowy ul. Medycznej na Winiarach oraz Piekarskiej na starówce. Nadal projektować będziemy drugi pas ul. Wyszogrodzkiej od Zielonego Jaru do granicy miasta. W budżecie zapisaliśmy też środki na dokończenie dokumentacji innego odcinka tej ulicy między al. Kilińskiego, a skrzyżowaniem z ul. Spółdzielczą. Chcemy też zaprojektować modernizację od podstaw całej ulicy Zglenickiego i w przyszłości zrobić nową nawierzchnię, nowe i nowoczesne oświetlenie oraz ciąg pieszo-rowerowy. Przygotujemy się do tej inwestycji, choć z jej realizacją poczekamy aż zakończy się budowa instalacji Olefin i zakończą się jednocześnie transporty ponadgabarytowe.

Uchwalony w czwartek plan finansowy może się jeszcze zmienić i to na korzyść. A to za sprawą dotacji unijnych i środków z Krajowego Planu Odbudowy. – Budżet Płocka na 2024 rok jest planem harmonijnie rozwijającego się miasta – podsumowywał Andrzej Nowakowski. – Jest wynikiem dialogu, konsultacji z płocczanami, dyskusji z radnymi oraz efektem pracy moich zastępców, skarbnika, sekretarza i całego zespołu pracowników. Dziękuję wszystkim za to zaangażowanie – dodawał prezydent Płocka.

UM Płock

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.