Powitanie wiosny w sierpeckim skansenie

W skansenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu dzieci i młodzież uczestniczyły w dawnym obrzędzie topienia Marzanny.

Każda pora roku ma swoje wady i zalety. Ma też swój czas, a 21 marca nadszedł moment pożegnania na dobre zimy i powitania wiosny. Zorganizowana z tej okazji impreza plenerowa „Powitanie wiosny w skansenie” poprzez zabawę przybliżała dawne obrzędy związane z tym czasem. Zgodnie ze starym zwyczajem uczestnicy utopili Marzannę, a na jej miejsce przynieśli zieloną gałąź zwaną Gaikiem.

Dzieci, biorące udział w imprezie, wykonały Marzannę według własnego projektu. Autorzy najbardziej pomysłowej kukły nawiązującej do pór roku, wyróżniającej się ciekawymi walorami artystycznymi i estetycznymi zdobyli główną nagrodę w konkursie. W czasie gdy uczniowie przeszli nad rzekę, by spalić i utopić słomianą kukłę, jury konkursu oceniało prace. W rywalizacji wzięło udział 26 Marzann. A oto wyniki:

I miejsce: klasa I B ze Szkoły Podstawowej w Łęgu Probostwie
II miejsce: klasa II A ze Szkoły Podstawowej nr 367 w Warszawie
III miejsce: klasa VII B ze Szkoły Podstawowej w Raciążu
Wyróżnienie: Szkoła Podstawowa w Wólce
Autorzy najlepszych prac otrzymali nagrody pieniężne i pamiątkowe dyplomy.

Po emocjach konkursowych można było przejechać się wozem i zwiedzać wystawę wielkanocną prezentowaną we wnętrzach chałup chłopskich i dworów. Na koniec była wspólna zabawa przy ognisku.

„Powitanie wiosny w skansenie” było pierwszą z tegorocznych imprez plenerowych. Już dziś zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej, czyli „Niedzieli Palmowej w skansenie” już 2 kwietnia w godz. 10.00–18.00.

Do piątku 24 marca można też wziąć udział w konkursie na „Tradycyjną palmę wielkanocną”, przynosząc do Muzeum własnoręcznie wykonaną palmę.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.