Policjanci wydali nakaz opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania się do rodziny

Policjanci z Posterunku Policji w Rościszewie skorzystali z uprawnień, jakie daje im ustawa antyprzemocowa. Policjanci wobec 44-latka wydali nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania oraz zakaz zbliżania się do miejsca zamieszkania żony i dzieci przez najbliższe 14 dni. Teraz policjanci gromadzą materiał dowodowy mający ustalić zakres odpowiedzialności 44-latka.

W niedzielę (10.09) oficer dyżurny sierpeckiej komendy otrzymał zgłoszenie o awanturze domowej na terenie gminy Rościszewo. Z uwagi na fakt, że w domu przebywały osoby małoletnie pilnie na miejsce zdarzenia wysłał policjantów. Funkcjonariusze ustalili, że 44-latek stosuje przemoc wobec swojej żony i dzieci. Po szczegółowych ustaleniach policjanci wszczęli procedurę Niebieskie Karty. Wobec 44-latka został wydany również nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu oraz zakaz zbliżania się do miejsca zamieszkania żony i dzieci na najbliższe 14 dni. Teraz policjanci gromadzą materiał dowodowy mający ustalić zakres odpowiedzialności 44-latka. Zgodnie z kodeksem karnym za znęcanie się grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Zgodnie z ustawą antyprzemocową, która weszła w życie 30 listopada 2020 roku, policjanci mają możliwość wydać wobec sprawcy przemocy, który stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Te nakazy lub zakazy mogą być wydane łącznie i obowiązują od momentu ich wydania. Za niestosowanie się osoby do wydanego przez Policję zakazu lub nakazu, kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny i zastosowanie trybu przyspieszonego wobec sprawcy tego wykroczenia.

Asp. Katarzyna Krukowska

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.