Komenda Miejska Policji w Płocku podsumowała stan bezpieczeństwa w pierwszym kwartale bieżącego roku pod kątem przestępstw najbardziej uciążliwych społecznie.
Analizując stan bezpieczeństwa skupiono się głównie na kategoriach przestępstw najbardziej uciążliwych społecznie, porównując dane statystyczne do analogicznego okresu- I kwartału w roku ubiegłym. Na szczególną uwagę zasługuje duży spadek postępowań wszczętych, bo o 25 w kategorii kradzież z włamaniem. W tym roku wszczęto 44 takie sprawy. Głównie dotyczyły one włamań do mieszkań i piwnic.
Mniejszą ilość wszczętych postępowań odnotowano również w kategoriach:
– kradzież samochodu – o 6 mniej ( 3-2023r., 9-2022r. ),
– bójka/pobicie- o 2 mniej (1-2023r., 3-2022r.)
– uszczerbek na zdrowiu- również o 2 postępowania mniej (11-2023r., 13-2022r.)
W tym roku odnotowaliśmy więcej o 23 wszczętych postępowań dotyczących kradzieży cudzej rzeczy. Takich spraw było 149, a łupem złodziei były m.in. pieniądze, biżuteria, elektronarzędzia.
Nieznacznie więcej, bo o 5 zwiększyła się liczba spraw o uszkodzenie rzeczy. W tym roku było ich 61.
Dzięki skutecznej pracy policjantów i ich dobremu rozpoznaniu coraz skuteczniej zwalczana jest przestępczość narkotykowa. Tylko w ciągu 3 pierwszych miesięcy zwiększyła się o 6 liczba spraw prowadzonych w związku z naruszeniem przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Zabezpieczono ponad 3,2 kg narkotyków i substancji odurzających. W pierwszym kwartale minionego roku było takich spraw 20.
Na terenie podległym KMP w Płocku zarówno w roku bieżącym, jak i ubiegłym przez pierwsze trzy miesiące odnotowano zaledwie 2 rozboje.
W roku 2023 wszczęto jedno postępowanie o usiłowanie zabójstwa. Sprawca został bardzo szybko ustalony i zatrzymany. W roku 2022r w analogicznym okresie wszczęto jedno postępowanie o usiłowania zabójstwa (sprawca zatrzymany) oraz jedno postępowanie o zabójstwo trójki dzieci, gdzie sprawca został rozpoznany przez policjanta, który był po służbie i wspólnie z patrolem nieumundurowanym zatrzymany.
W pierwszym kwartale 2023 roku wszczęto 2 postępowania dotyczące przestępstwa zgwałcenia, to jest o 1 mniej niż w roku ubiegłym. Dzięki zaangażowaniu płockich policjantów oraz prowadzonym działaniom zwiększamy bezpieczeństwo na drogach. W pierwszym kwartale br. wszczęliśmy 90 postępowań przeciwko nietrzeźwym kierującym jest to o 29 więcej niż w analogicznym okresie ubiegłym roku.
Pomimo naszych starań, niestety na drogach w wyniku wypadków zginęły 4 osoby, tak jak w roku ubiegłym. Od wielu lat najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych są nadmierna prędkość oraz nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.
Liczba osób podejrzanych o popełnianie przestępstw w I kwartale 2023 roku wyniosła 313 z czego 2,9% stanowili podejrzani cudzoziemcy -9 osób. Wśród przestępstw dokonywanych przez obcokrajowców dominują nietrzeźwi kierujący-7, paserstwo akcyzowe -1 oraz przestępstwo narkotykowe -1. W I kwartale 2022 roku liczba osób podejrzanych o popełnianie przestępstw w wyniosła 304 z czego 2,6% stanowili podejrzani cudzoziemcy – 8 podejrzanych. Obcokrajowcy dokonali przestępstw w kategoriach: nietrzeźwi kierujący-3, uszczerbek na zdrowiu-1, bójka lub pobicie-2, naruszenie zakazu sądowego -1, oszustwo komputerowe -1.
W związku z napływem na teren miasta i powiatu płockiego osób obcojęzycznych, odmiennych kulturowo i obyczajowo policjanci rozpoczęli przedsięwzięcia informacyjno-edukacyjne oraz zintensyfikowali dotychczasowe działania. W szkołach policjanci przeprowadzili 19 spotkań z uczniami na temat tolerancji i mowy nienawiści. Zainaugurowana została kampania profilaktyczna dotycząca przeciwdziałania mowie nienawiści pn. „Szacunek nie ma koloru” Kilkadziesiąt plakatów trafiło do szkół, uczelni i instytucji, a młodzież uczestnicząca w prelekcjach na temat m.in. przeciwdziałania hejtowi w sieci, otrzymała zakładki do książek.
Planowane są także działania informacyjne adresowane do cudzoziemców.
sierż.szt. Monika Jakubowska