Płocka Policja podsumowała pierwszy kwartał 2023 roku

Komenda Miejska Policji w Płocku podsumowała stan bezpieczeństwa w pierwszym kwartale bieżącego roku pod kątem przestępstw najbardziej uciążliwych społecznie.

Analizując stan bezpieczeństwa skupiono się głównie na kategoriach przestępstw najbardziej uciążliwych społecznie, porównując dane statystyczne do analogicznego okresu- I kwartału w roku ubiegłym. Na szczególną uwagę zasługuje duży spadek postępowań wszczętych, bo o 25 w kategorii kradzież z włamaniem. W tym roku wszczęto 44 takie sprawy. Głównie dotyczyły one włamań do mieszkań i piwnic.

Mniejszą ilość wszczętych postępowań odnotowano również w kategoriach:
– kradzież samochodu – o 6 mniej ( 3-2023r., 9-2022r. ),
– bójka/pobicie- o 2 mniej (1-2023r., 3-2022r.)
– uszczerbek na zdrowiu- również o 2 postępowania mniej (11-2023r., 13-2022r.)

W tym roku odnotowaliśmy więcej o 23 wszczętych postępowań dotyczących kradzieży cudzej rzeczy. Takich spraw było 149, a łupem złodziei były m.in. pieniądze, biżuteria, elektronarzędzia.
Nieznacznie więcej, bo o 5 zwiększyła się liczba spraw o uszkodzenie rzeczy. W tym roku było ich 61.

Dzięki skutecznej pracy policjantów i ich dobremu rozpoznaniu coraz skuteczniej zwalczana jest przestępczość narkotykowa. Tylko w ciągu 3 pierwszych miesięcy zwiększyła się o 6 liczba spraw prowadzonych w związku z naruszeniem przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Zabezpieczono ponad 3,2 kg narkotyków i substancji odurzających. W pierwszym kwartale minionego roku było takich spraw 20.

Na terenie podległym KMP w Płocku zarówno w roku bieżącym, jak i ubiegłym przez pierwsze trzy miesiące odnotowano zaledwie 2 rozboje.

W roku 2023 wszczęto jedno postępowanie o usiłowanie zabójstwa. Sprawca został bardzo szybko ustalony i zatrzymany. W roku 2022r w analogicznym okresie wszczęto jedno postępowanie o usiłowania zabójstwa (sprawca zatrzymany) oraz jedno postępowanie o zabójstwo trójki dzieci, gdzie sprawca został rozpoznany przez policjanta, który był po służbie i wspólnie z patrolem nieumundurowanym zatrzymany.

W pierwszym kwartale 2023 roku wszczęto 2 postępowania dotyczące przestępstwa zgwałcenia, to jest o 1 mniej niż w roku ubiegłym. Dzięki zaangażowaniu płockich policjantów oraz prowadzonym działaniom zwiększamy bezpieczeństwo na drogach. W pierwszym kwartale br. wszczęliśmy 90 postępowań przeciwko nietrzeźwym kierującym jest to o 29 więcej niż w analogicznym okresie ubiegłym roku.

Pomimo naszych starań, niestety na drogach w wyniku wypadków zginęły 4 osoby, tak jak w roku ubiegłym. Od wielu lat najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych są nadmierna prędkość oraz nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.

Liczba osób podejrzanych o popełnianie przestępstw w I kwartale 2023 roku wyniosła 313 z czego 2,9% stanowili podejrzani cudzoziemcy -9 osób. Wśród przestępstw dokonywanych przez obcokrajowców dominują nietrzeźwi kierujący-7, paserstwo akcyzowe -1 oraz przestępstwo narkotykowe -1. W I kwartale 2022 roku liczba osób podejrzanych o popełnianie przestępstw w wyniosła 304 z czego 2,6% stanowili podejrzani cudzoziemcy – 8 podejrzanych. Obcokrajowcy dokonali przestępstw w kategoriach: nietrzeźwi kierujący-3, uszczerbek na zdrowiu-1, bójka lub pobicie-2, naruszenie zakazu sądowego -1, oszustwo komputerowe -1.

W związku z napływem na teren miasta i powiatu płockiego osób obcojęzycznych, odmiennych kulturowo i obyczajowo policjanci rozpoczęli przedsięwzięcia informacyjno-edukacyjne oraz zintensyfikowali dotychczasowe działania. W szkołach policjanci przeprowadzili 19 spotkań z uczniami na temat tolerancji i mowy nienawiści. Zainaugurowana została kampania profilaktyczna dotycząca przeciwdziałania mowie nienawiści pn. „Szacunek nie ma koloru” Kilkadziesiąt plakatów trafiło do szkół, uczelni i instytucji, a młodzież uczestnicząca w prelekcjach na temat m.in. przeciwdziałania hejtowi w sieci, otrzymała zakładki do książek.

Planowane są także działania informacyjne adresowane do cudzoziemców.

sierż.szt. Monika Jakubowska

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.