Płock stawia na diagnostykę

Dla mieszkanek i mieszkańców Płocka od nowego roku dostępna jest kolejna pula blisko 600 bezpłatnych badań w kierunku wykrywania raka jelita grubego oraz bardzo nowoczesny kolonoskop w szpitalu św. Trójcy.

Ryzyko zachorowania na raka jelita grubego znacznie wzrasta po 50. roku życia. Regularnie wykonywana kolonoskopia może zapobiec rozwojowi raka przez wykrycie i usunięcie łagodnych polipów, zanim przekształcą się one w zmiany złośliwe. – Zachęcamy do wykonania badania w ramach programu realizowanego przez Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej, który w sierpniu ubiegłego roku samorząd miasta wyposażył w nowoczesny endoskop marki OLYMPUS – mówi Roman Siemiątkowski, zastępca prezydenta Płocka ds. polityki społecznej.

W urządzeniu zastosowany jest nowoczesny system zapewniający obraz o wysokiej jakości, pozwalający na bardzo szczegółową obserwację. Istotne również jest to, że wbudowana regulacja sztywności endoskopu pozwala dostosować go do indywidualnej budowy anatomicznej pacjenta, co zdecydowanie zwiększa jego komfort w trakcie badania. Na wizytę w ramach programu można zapisać się od poniedziałku do piątku w godz. 12:30-14:00 osobiście w pracowni endoskopowej PZOZ przy ul. Kościuszki 28 lub telefonicznie pod numerem tel. 662 028 232.

Z bezpłatnego programu badań przesiewowych raka jelita grubego skorzystać mogą osoby:
• w wieku 50 lat i więcej niezależnie od wywiadu rodzinnego
• w wieku 40-65 lat, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci), u którego rozpoznano raka jelita grubego
• w wieku 25-65 lat z rodziny HNPCC (rodzinnego raka jelita grubego niezwiązanego z polipowatością) – w tym przypadku potrzebne jest potwierdzenie z Poradni Genetycznej
• które dotychczas nie leczyły się z powodu nowotworów jelita grubego i nie miały wykonanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat.

Ewa Janiszewska

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.