Płock liderem zmian

Płock zdobył nagrody w dwóch z sześciu kategorii konkursu Lider Zmian. Laureatów poznaliśmy podczas Forum Rozwoju Mazowsza. To wydarzenie było także okazją do ciekawych, inspirujących rozmów o działaniach i przyszłości samorządów.

Uczestnikiem jednego z paneli, zatytułowanego „Transformacja energetyczna a rozwój miast i regionów” był prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. – W ostatnich latach samorządy były osamotnione przez rząd i same musiały odpowiadać na wyzwania, jakie w kwestiach transformacji energetycznej stawia Unia Europejska – mówił. I podkreślał, że Płock jest liderem w obszarze partnerstwa publiczno-prywatnego, a pierwszy projekt, jaki nasze miasto zrealizowało w tej formule dotyczył termomodernizacji 26 obiektów użyteczności publicznej. – Przed nami kolejne zadania, m.in. związane z transportem niskoemisyjnym, a w przyszłości zeroemisyjnym. Przygotowujemy się już, aby kiedyś w pełni wykorzystać możliwości, jakie będzie dawał transport wodorowy.

Jednym z punktów w programie Forum Rozwoju Mazowsza było wręczenie nagród w konkursie Lider Zmian. To przedsięwzięcie, w ramach którego wybierane i doceniane są najbardziej innowacyjne oraz skuteczne projekty współfinansowane z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

O tym, kto zwyciężył, zdecydowali mieszkańcy w głosowaniu internetowym. Rywalizacja odbywała się w sześciu kategoriach: Zielone Fundusze Europejskie, Cyfrowe Fundusze Europejskie, Mobilne Fundusze Europejskie, Fundusz Europejskie bliskie mieszkańcom, Fundusze Europejskie dla Młodych i Przedsiębiorcze Fundusze Europejskie.

W kategorii Mobilne Fundusze Europejskie drugie miejsce zajął projekt „Budowa trasy północno-zachodniej miasta Płocka”, czyli obwodnicy naszego miasta, która wyprowadziła ruch samochodów ciężarowych z centrum Płocka, stała się nowym kręgosłupem komunikacyjnym naszego miasta i uwolniła kolejne tereny inwestycyjne.

W kategorii Fundusze Europejskie dla Młodych na miejscu pierwszym uplasował się projekt „Zawodowe B2B w Zespole Szkół Usług i Przedsiębiorczości w Płocku”. W ramach zadania w szkole odbyły się m.in. warsztaty i szkolenia zawodowe, których tematem były np. kuchnie świata, kuchnia molekularna, symulacje z zakresu zakładania i prowadzenia restauracji, projektowanie strojów czy wykonywanie zabiegów fryzjerskich. Uczniowie brali udział m.in. w wycieczkach edukacyjnych oraz spotkaniach z ekspertami. Szkoła doposażyła także swoje pracownie, a szereg szkoleń przeszli również nauczyciele.

– Od lat w Płocku skutecznie pozyskujemy fundusze unijne na realizację kolejnych inwestycji – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. – Dziś nasza radość jest podwójna, bo te działania docenili mieszkańcy, głosując na płockie projekty.

Statuetki dla Płocka podczas gali odebrali prezydent Andrzej Nowakowski oraz dyrektor Zespołu Szkół Usług i Przedsiębiorczości Henryk Cichecki. Na miejscu obecni byli także uczniowie, którzy na specjalnie przygotowanym stoisku zaprezentowali swoją szkołę.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.