Ośrodek radioterapii w Płocku coraz bliżej

Już w październiku tego roku powinna zakończyć się budowa Ośrodka Radioterapii przy szpitalu na Winiarach. Jeśli samorząd województwa znajdzie środki na jego wyposażenie – placówka zacznie funkcjonować w pierwszym kwartale 2024 roku.

– Marszałek Mazowsza Adam Struzik wraz z zarządem województwa podjęli bardzo ważną dla Płocka i regionu decyzję o utworzeniu takiej placówki – mówił w piątek na spotkaniu na budowie Ośrodka Radioterapii przy Szpitalu Wojewódzkim na Winiarach prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. – Mam dziś okazję podziękować samorządowi województwa za determinację, zaangażowanie i konsekwencję w takich działaniach, a także za udaną naszą współpracę, która owocuje na różnych polach, także w przypadku zdrowia – dodawał prezydent.

W piątek marszałek Adam Struzik i dyrektor Szpitala Wojewódzkiego Stanisław Kwiatkowski zaprosili prezydenta Płocka oraz dziennikarzy na plac budowy Ośrodka Radioterapii, by pokazać zaawansowanie prac budowlanych.

Zaawansowanie to jest duże. Umowa z wykonawcą podpisana została w październiku 2021 roku. Tymczasem budynek Ośrodka już stoi, zaczęły się prace wykończeniowe wewnątrz m.in. przy układaniu instalacji sanitarnych, elektrycznych, czy teletechnicznych. Zaczęło się ustawianie ścianek działowych i przygotowania do prac malarskich. Na zewnątrz zaś trwają jeszcze roboty przy elewacji.

Budynek Ośrodka jest trzykondygnacyjny. Na jego parterze znajdzie się pracownia tomografu komputerowego i rezonansu magnetycznego oraz pracownia brachyterapii (forma radioterapii), a także teleradioterapii – obie wyposażone w akceleratory wytwarzające promieniowanie stosowane w terapii onkologicznej.

Urządzenia zostaną zainstalowane w specjalnie zbudowanych pomieszczeniach (w „bunkrach”), w których fragmenty ścian oraz sufit zostały wykonane z żelbetonu i mają grubość 2,3 metra. Powstanie tam również pracownia medycyny nuklearnej z aparatem PET/CT, zapewniającym wykrywanie i kontrolowanie przebiegu chorób nowotworowych. Na pierwszym piętrze funkcjonować ma oddział chemioterapii dziennej, a na drugim – łóżkowy. Obok niego znajdą się pomieszczenia techniczne oraz magazynowe.

Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego na Winiarach Stanisław Kwiatkowski zapewniał, że jeszcze w marcu chce ogłosić przetarg na dostawę pierwszych urządzeń, które będą mogły być zainstalowane po zakończeniu prac budowlanych. Przyznał też, że jest na etapie poszukiwania kadry i jej minimum powinno się udać zatrudnić. Ma również zbudowany schemat zatrudnienia, co jest konieczne do starania się o kontrakt z NFZ. Jego zdaniem – jeśli wszystko się uda to pierwszy kwartał 2024 roku jest realnym czasem uruchomienia w Płocku Ośrodka Radioterapii.

Wizualizacja obiektu
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.