O sprawach mieszkańców na LVIII Sesji Rady Miasta Płocka

Na październikowej LVIII sesji Rady Miasta wśród poruszanych tematów były m.in. wspieranie szkolnictwa wyższego, przeniesienie do jednego budynku dzieci uczących się w SP3, program profilaktyki zdrowotnej czy wymiana kolektora wody.

Przedstawiciele płockich szkół wyższych w swoich wystąpieniach opowiedzieli o podejmowanych działaniach rozwojowych w bieżącym roku i dalszych planach ekspansji i współpracy. – Rozwój uczelni jest dla miasta bardzo ważny, bo ma duży wpływ na jego atrakcyjność. Tylko w tym roku samorząd przeznaczył blisko 8 mln zł na wzmocnienie lokalnych ośrodków uczących na wyższym poziomie i dalej będzie to robić – poinformował Andrzej Nowakowski prezydent Płocka.

W dalszej części sprawozdanie ze swojej działalności przedstawiły płockie instytucje kultury. Była to analiza liczby stałych imprez artystycznych, wystaw, konkursów, warsztatów, seansów filmowych czy innych wydarzeń kulturalnych, które odbywały się w Płocku do września tego roku.

W czasie obrad uzasadnienie realizacji inwestycji polegającej na wymianie ponad 60-letniego kolektora wody surowej K2 przez ORLEN S.A. zaprezentował przedstawiciel tego zakładu. Jest to jedyne źródło zasilania w wodę kombinatu oraz jego instalację przeciwpożarową. Służy także podgrzewaniu wody w kranach i kaloryferach dla 85% gospodarstw domowych mieszkańców Płocka, a także umożliwia około 2 tys. działkowcom korzystanie z wody surowej. – Po wykonaniu inwestycji nastąpią nasadzenia rekompensacyjne drzew (164 sztuki) i krzewów (1400 sztuk) wraz z dodatkowym rozliczeniem finansowym, które może wynieść około 2 mln zł – powiedział wiceprezydent Płocka Piotr Dyśkiewicz, odpowiadając na pytania radnych.

Następnie w głosowaniu tajnym wybrano ławników na kadencję 2024 – 2027 do Sądu Okręgowego Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, do Sądu Rejonowego Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oraz do Sądu Okręgowego.

Podczas sesji przyjęto także uchwałę określającą sposób dokumentowania wywozu nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości.

Rani dyskutowali nad zamiarem przekształcenia SP nr 3 w Płocku przez zmianę jej siedziby. Aktualnie dzieci młodsze uczą się w budynku przy Kossobudzkiego 7, a dzieci starszych klas są w budynku przy Królowej Jadwigi 4. Po zmianie wszystkie dzieci będą się uczyć w jednym budynku, przy ul. Królowej Jadwigi. – Jest to uchwała intencyjna. Jej podjęcie spowoduje dalsze rozmowy i konsultacje, w tym z kuratorium, rodzicami i innymi interesariuszami. Decyzja jest przemyślana i została poddana gruntownej analizie. Funkcjonowanie jednej szkoły w dwóch budynkach jest mało racjonalne również ze względów ekonomicznych. Wszystkie szkoły w kraju funkcjonują w systemie ośmioklasowym i bezpieczeństwo dzieci młodszych zależy w dużej mierze od właściwej organizacji w szkole – podkreślił prezydent Płocka.
Miasto od wielu lat realizuje szereg programów profilaktycznych. Radna Daria Domosławska zachęciła do przyjęcia kolejnego programu profilaktyki zdrowotnej w zakresie wczesnego wykrywania osteoporozy wśród mieszkańców na lata 2023-2025. – Będzie to kolejna, cenna inwestycja w zdrowie mieszkańców Płocka – podkreśliła radna.

Radni nie przegłosowali uchwały dotyczącej lokalizacji kasyna gry w naszym mieście.

W ostatniej części sesji głos zabrał przedstawiciel Rady Osiedla Borowiczki w sprawie zagospodarowania zabytkowego pałacyku w Borowiczkach na potrzeby mieszkańców tego blisko 4 tys. osiedla. – Aktualnie nieruchomość jest w prywatnych rękach i znajduje się w egzekucji komorniczej. Nie zamykamy się na przyglądanie się i analizowanie, śledzimy na bieżąco jej sytuację u komornika – wyjaśnił Artur Zieliński zastępca prezydenta.

Wyniki wszystkich głosowań, dokumenty z LVIII Sesji Rady Miasta Płocka oraz uchwały są dostępne w portalu e-Sesja oraz w Biuletynie informacji Publicznej. Zapis transmisji sesji dostępny jest tu.

E. Janiszewska

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.