Na Radziwiu powstał zbiornik retencyjny

11 milionów zaiwestowano na płockim Radziwiu w budowę zbiornika retencyjnego, kanalizacji deszczowej i czterech ulic wraz sięgaczami. A przede wszystkim w zabezpieczenie mieszkańców i miasto przed skutkami ulew lub suszy.

Na Radziwiu przy ul. Popłacińskiej powstał zbiornik retencyjny o pojemności 600 m sześć. Zbiera wodę z okolicznych terenów, m.in. ulic Teligi, Szkutniczej, Żeglarskiej i Kapitańskiej, które były podtapiane podczas nawałnic. Pod tymi drogami powstało 1,8 km kanalizacji, odprowadzającej deszczówkę do zbiornika.

– To kolejna inwestycja budująca poczucie bezpieczeństwa mieszkańców lewobrzeżnej części Płocka. Dodatkowo proekologiczna, bo pozwala na rozsądne wykorzystanie wody deszczowej i zrównoważony rozwój miasta – podkreślała Iwona Krajewska, radna i prezes Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. Woda ze zbiornika będzie wykorzystywana do podlewania pobliskich terenów zielonych: niedalekiego skweru i parku Mościckiego.

Na tę część projektu „Rozbudowa systemu gospodarowania wodami opadowymi na terenie miasta Płocka – etap I” miasto pozyskało dofinansowanie z Funduszu Spójności w kwocie ponad 3,3 mln zł.

Razem z układaniem podziemnej infrastruktury drogowcy zajęli się tym co na powierzchni. Na ulicach Teligi, Szkutniczej, Żeglarskiej i Kapitańskiej położyli asfalt lub kostkę brukową na jezdniach, stworzyli nowe chodniki i ustawili energooszczędne oświetlenie. Wyznaczyli też miejsca postojowe i zrobili dojazdy do posesji.

Także to zadanie, wykonane w ramach wyżej wspomnianego projektu, było współfinansowane. Tym razem z Samorządu Województwa Mazowieckiego zdobyliśmy 4 mln zł.

Inwestycja na Radziwiu jest doskonałym przykład udanej współpracy samorządów oraz naszej skuteczności w sięganiu po środki zewnętrzne. Choć cała inwestycja kosztowała blisko 11 mln zł, z budżetu miasta wydaliśmy 3,6 mln zł z dzięki dwóm uzyskanym dofinansowaniom. Zaoszczędzone środki przeznaczyliśmy na działania na innych osiedlach, wpierając równomierny rozwój Płocka – podkreślał prezydent Andrzej Nowakowski

Zbiornik retencyjny przy ul. Popłacińskiej jest drugim wybudowanym na osiedlu Radziwie. W 2020 roku oddaliśmy taki obiekt przy ul. Krakówki. Trafiają tam opady z obszaru 31 ha (m.in. części ul. Zielonej, Kutnowskiej i okolicznych dróg osiedlowych). Mieści 720 m sześć. wody.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.