Marszałek Adam Struzik został odznaczony medalem „Zasłużony dla Gminy Bodzanów”

Bodzanów w styczniu tego roku dołączył do miejscowości, które na Mazowszu odzyskały prawa miejskie. Podczas uroczystości jubileuszowych „Miasto Bodzanów z historią i tradycją na Mazowszu” wręczono marszałkowi wyróżnienie.

– Świętujemy w Bodzanowie odzyskanie praw miejskich utraconych w 1869 r. Dla tego miasta to początek nowego okresu w historii. Dziękuję też za przyznanie mi szczególnego wyróżnienia, jakim jest medal „Zasłużony dla Gminy Bodzanów”. To dla mnie duży zaszczyt – mówił marszałek Adam Struzik.

Przypomnijmy, że wśród miejscowości, które na Mazowszu odzyskały w tym roku prawa miejskie, są jeszcze: Jadów (pow. wołomiński), Jastrząb (pow. szydłowiecki) i Latowicz (pow. miński).

Jedno z najstarszych miast na Mazowszu
Bodzanów to niewielka miejscowość między Wyszogrodem a Płockiem, nad prawym dopływem Wisły – Mołtawą. Zanim uzyskał przywilej lokacyjny, był prężnie działającą osadą targową przy trakcie handlowym wzdłuż Wisły. Pod koniec XII w. wieś przekazano płockim norbertankom.

Świadkami dawnej świetności Bodzanowa są: układ urbanistyczny mówiący o jego miejskim charakterze – stary rynek na skarpie nad Mołtawą oraz kościół parafialny, którego najstarsze fragmenty wybudowane z cegieł i młyńskich kamieni pamiętają przywilej lokacyjny nadany w połowie XIV w. przez księcia Bolesława III. Bodzanów był 14. miastem, jakie założono na Mazowszu.

Słynne jarmarki
Miejscowość znana jest obecnie m.in. z Jarmarku Norbertańskiego, który jest jednym z największych wydarzeń tego typu na Mazowszu. Jego tradycja sięga 600 lat. Odbywa się co roku w Zielone Świątki.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.