Lekcja o histori Policji

„Historia i Tradycja Polskiej Policji” była głównym hasłem wizyty uczniów klas mundurowych z I LO CN-B „FENIKS” im. Polskich Spadochroniarzy w Płocku w Biurze Edukacji Historycznej – Muzeum Policji KGP.

Słowa wypowiedziane przez Marszałka Józefa Piłsudskiego cyt. „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” mają ogromne znaczenia dla świadomości narodowej młodych Polaków. Dlatego w poniedziałek (12.02) uczniowie klas mundurowych „FENIKS” wspólnie z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie pojechali z wizytą do Biura Edukacji Historycznej – Muzeum Policji KGP w Warszawie. Uczniów oraz ich opiekunów przywitał Dyrektor Biura – insp. Robert Horosz, który omówił zakres działalności BEH-MP KGP. W trakcie spotkania uczniowie wysłuchali prelekcji i obejrzeli ekspozycje dotyczące organizacji Policji Państwowej, umundurowania funkcjonariuszy i funkcjonariuszek tej formacji a także tragicznych losów policjantów zamordowanych w kwietniu 1940 roku w Kalininie przez NKWD. Zaprezentowane zostały także filmy związane z tą tematyką: „Policja Państwowa we wschodnich okręgach II RP” i „Kobiety w Policji”.

Na koniec wycieczki wszyscy jej uczestnicy, zgodnie z tradycją Biura zwiedzili zrekonstruowany gabinet gen. insp. Kordiana Józef Zamorskiego, ostatniego komendanta PP, gdzie w księdze pamiątkowej dokonali wpisu z podziękowaniami za wspaniałą lekcję historii o Policji.

Autor: mł. asp. Paweł Klimek

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.