Akademia Mazowiecka kupi szpital miejski w Płocku?

– Akademia Mazowiecka wystąpiła do nas z propozycją kupienia Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej – poinformował w czwartek prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. – Dostrzegamy zalety takiego rozwiązania, dlatego zaczęliśmy wycenę naszej spółki.

Na czwartkowej konferencji prasowej, zwołanej z tej okazji, prezydent Andrzej Nowakowski przypomniał na początku, że Płock od wielu już lat wspiera swoje uczelnie wyższe.

Na rzecz Akademii Mazowieckiej (wcześniej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, a potem – Mazowieckiej Uczelni Publicznej) samorząd płocki przekazał od 2018 roku prawie 2,5 mln zł dotacji m.in. na doposażenie tej szkoły, czy na projekty naukowe. – Chyba nie ma drugiego miasta w naszym kraju, które wspierałoby tak intensywnie swoje uczelnie – podkreślił prezydent Płocka. – Rozwój Akademii Mazowieckiej widać gołym okiem, z niecierpliwością czekamy teraz na październik i uruchomienie na niej kierunku lekarskiego.

Plany uruchomienia tego kierunku, a także rozwoju kształcenia na pielęgniarstwie i położnictwie zrodziły właśnie ideę kupienia PZOZ-u.

Zakup miejskiego szpitala umożliwiłby przekształcenie placówki w szpital kliniczny. Dla płocczan i mieszkańców regionu oznaczałoby to dostęp do nowych i specjalistycznych procedur medycznych. Krok ten wiązałby się również z napływem wysoko wykwalifikowanych kadr akademickich, a także – wraz z kolejnymi rocznikami absolwentów Akademii – poprawę dostępności do opieki lekarskiej. Wielu mieszkańców Płocka i okolic miałoby wtedy zapewniony dostęp do specjalistów, z pomocy których korzystają dziś w innych miastach.

Uczelnia z kolei umożliwiłaby swoim studentom zdobywanie praktycznej wiedzy. Kształcenie młodzieży wiąże się bowiem, z koniecznością posiadania przez uczelnie medyczne – obok wysoko wykwalifikowanej kadry – również odpowiedniego zaplecza, m.in. w postaci szpitali klinicznych. Funkcjonują one jako baza naukowo-dydaktyczna dla tych uczelni.

Doświadczenia innych podmiotów pokazują, że związki właścicielskie szpitali z uczelniami niosą ze sobą rozwój kadry dydaktycznej i medycznej oraz transfer wiedzy, a także wzrost jakości pracy szpitali oraz ich rozwój.

Warto dodać, że szpitale kliniczne są istotnym elementem bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli – wykonują ponad 25 proc. usług medycznych w całym kraju, w tym aż 75 proc. usług wysokospecjalistycznych.

Dostrzegamy wiele korzyści, które może przynieść kupno szpitala miejskiego przez Akademię Mazowiecką, dlatego zaczęliśmy przygotowania do sprzedaży całej naszej spółki – powiedział Andrzej Nowakowski.I wybraliśmy firmę, która przygotuje analizę ekonomiczno – finansową. Wycena naszej spółki powinna być gotowa do końca marca bieżącego roku. Będzie ona podstawą do negocjacji, dotyczących tej transakcji – dodał prezydent Płocka.

Ostateczną decyzję o sprzedaży spółki podejmie rada miasta.

– Może zdarzyć się, że Akademia Mazowiecka wycofa się ze swojej propozycji i nie dojdzie do zmiany właściciela szpitala – zaznaczył prezydent Andrzej Nowakowski.Wówczas nadal samodzielnie będziemy podnosić jakość świadczonych przez PZOZ usług. Bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców jest dla nas priorytetem.

Obecny na czwartkowej konferencji prasowej skarbik miasta Wojciech Ostrowski przypomniał, że nasz płocki szpital jest jedną z nielicznych w kraju placówek, która nie jest zadłużona. Niedociągnięcia wynikające z kontraktów z NFZ pokrywa bowiem budżet Płocka. Skarbnik zaznaczył też, że w umowie sprzedaży spółki zwyczajowo formułuje się zapisy, które pozwalają nadzorować funkcjonowanie szpitala (również sprzedanego) i gwarantują np. prawo pierwokupu.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.