XLVI Eliminacje Wojewódzkie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”

W sobotę (27.04) w Szkole Podstawowej im. K. K. Baczyńskiego w Wyszogrodzie w powiecie płockim odbyły się XLVI Eliminacje Wojewódzkie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

Organizatorem eliminacji był Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Mazowieckiego we współpracy z Komendą Wojewódzką PSP w Warszawie.

Eliminacje rozpoczęły się od uroczystej zbiórki, w której udział wzięli uczestnicy eliminacji, ich rodzice i opiekunowie oraz zaproszeni goście, m.in. Pan Tomasz  Kamiński – Przedstawiciel Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Pani Iwona Gortat  – Burmistrz Gminy i Miasta Wyszogród, gospodarz obiektu – Pani Sylwia Szmulewicz – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Wyszogrodzie, st. bryg. Jacek Starczewski – Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Płocku wraz z p.o. Zastępcą mł. bryg. Albertem Lejmanem i funkcjonariuszami PSP płockiej komendy.

Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Artur Gonera przywitał uczestników eliminacji i życzył im jak najlepszych wyników oraz awansu do szczebla centralnego. Podkreślił również, że Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej to konkurs z długą  tradycją, a młodzież podejmująca się wyzwania wzięcia w nim udziału, zawsze wykazuje się dużą wiedzą.

Eliminacje otworzył Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Mazowieckiego dh Antoni Jan Tarczyński.

W pierwszym etapie młodzież rywalizowała ze sobą w teście pisemnym. Jego wyniki wyłoniły po trzech finalistów z każdej grupy wiekowej. Finałowe rozgrywki odbyły się w postaci testu ustnego, zawierającego po trzy pytania, w tym jedno zadanie praktyczne.

Udział w eliminacjach wojewódzkich OTWP wzięły osoby, które zajęły pierwsze miejsca w eliminacjach powiatowych. Uczestnicy rywalizowali w swoich kategoriach wiekowych, tj.

I grupa (szkoły podstawowe, klasy I – IV)

II grupa (szkoły podstawowe, klasy V – VIII)

III grupa (szkoły ponadpodstawowe)

Eliminacje przeprowadzone zostały zgodnie z Regulaminem Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarnicze stanowiącego załącznik do uchwały nr 241/58/2022 Prezydium ZGZOSP RP z dnia 16 lutego 2022 roku.

Komisję sędziowską, która oceniała obydwie części konkursu, stanowili pracownicy Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie, a przewodniczył jej mł. bryg. Łukasz Zieliński – Naczelnik Ośrodka Szkolenia w Pionkach KW PSP w Warszawie.

Wyniki przedstawiają się następująco:

 I grupa wiekowa (klasy I-IV szkoły podstawowej):

1. Aleksander Mitroniuk (powiat piaseczyński)

2. Wiktoria Kwaśniak (powiat garwoliński)

3. Alan Świercz (powiat makowski)

II grupa wiekowa (klay V-VIII szkoły podstawowej):

1. Mateusz Żochowski (powiat pruszkowski)

2. Kacper Litewnicki (powiat łosicki)

3. Julia Mikołajewicz (powiat siedlecki)

III grupa wiekowa (szkoły ponadpodstawowe):

1. Szymon Marczak (powiat radomski)

2. Marcin Kalinowski (powiat płoński)

3. Hubert Woźniak (powiat sochaczewski)

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” (OTWP) ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej.

W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży wiedzy ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej, szeroko rozumianego ratownictwa oraz wiedzy z zakresu bezpieczeństwa powszechnego, a także historii i tradycji ruchu strażackiego.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom Turnieju, a finalistom życzymy powodzenia w kolejnym etapie!

Opracowanie i zdjęcia: mł. kpt. Katarzyna Urbanowska – Rzecznik Prasowy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.