Wielki Order Świętego Zygmunta dla pani Zofii Stefańskiej i pani Katarzyny Kalińskiej

Panie Zofia Stefańska i Katarzyna Kalińska, od kilkudziesięciu lat pracujące w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku, Archiwum Diecezjalnym i Bibliotece WSD, przyjęły z rąk biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego najwyższe odznaczenie diecezjalne – Wielki Order Świętego Zygmunta.

Wręczenie Wielkiego Orderu Świętego Zygmunta dwóm kobietom, które od kilkudziesięciu lat pracują w instytucjach diecezji płockiej, odbyło się na 12 kwietnia br. początku Płockich Dni Pastoralnych, dorocznego spotkania księży i osób świeckich, organizowanego przez wydział duszpasterski Kurii Płockiej.

Najwyższe odznaczenie diecezjalne przyjęła pani Zofia Stefańska – od ponad 40 lat związana z instytucjami diecezjalnymi, obecnie pracuje w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku, w sekretariacie uczelni. W przeszłości pracowała w Instytucie Wyższej Kultury Religijnej, który w latach 80. minionego wieku odpowiadał za przygotowanie osób świeckich do pracy w katechezie (potem przekształcił się w Kolegium Teologiczne i Punkt Konsultacyjny UKSW w Warszawie). Pracowała także w Soborowym Studium Teologiczno-Pastoralnym Diecezji Płockiej (później UKSW Wydział Teologiczny Ośrodek Naukowo-Badawczy z siedzibą w Płocku), instytucji edukującej i formującej księży w pierwszych latach po otrzymaniu święceń kapłańskich.

W ciągu minionych lat pani Zofia Stefańska wielokrotnie angażowała się także w wiele innych prac na rzecz diecezji. Nie sposób zliczyć jej wszystkich aktywności na rzecz społeczności Kościoła Płockiego, między innymi jest zaangażowana w działalność Klubu Inteligencji Katolickiej, chętnie też pomaga kapłanom, zwłaszcza chorym, mieszkającym w płockim seminarium. „Swoją codzienną służbą Kościołowi kształtuje i wychowuje kolejne pokolenia alumnów przygotowujących się do sakramentu święceń w stopniu prezbiteratu” – podkreślił ks. prał. dr Marek Jarosz, rektor WSD w Płocku.

Wielki Order Świętego Zygmunta z rąk bp. Szymona Stułkowskiego przyjęła także pani Katarzyna Kalińska, dyrektor Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku i p.o. dyrektora Archiwum Diecezjalnego w Płocku. Pracuje w tych instytucjach od ponad 40 lat. Swoje obowiązki wypełnia z ofiarnością, sumiennością, oddaniem i pokorą. Współpracowała efektywnie z wieloma rektorami i dyrektorami (wcześniej była pracownikiem biblioteki i archiwum), wspierała wydawanie publikacji księży, stworzyła Indeks dla uchwał 43. Synodu Diecezji Płockiej. Jest osobą bardzo zaangażowaną w życie religijne Płocka i diecezji.

Odznaczona orderem pani Katarzyna Kalińska wykonuje szereg prac, których celem jest dobre i sprawne funkcjonowanie Biblioteki WSD oraz Archiwum Diecezjalnego, chodzi tu zarówno o prace biurowe, jak i porządkowe. Zawsze uczynna, chętnie pomaga w znalezieniu poszukiwanych książek: „Jej postawa oraz sumienność w wykonywaniu obowiązków bibliotekarza są budujące dla środowiska seminaryjnego i osób mających kontakt z ta instytucją” – stwierdził ks. prał. dr Marek Jarosz, rektor płockiej Alma Mater.

Na uwagę zasługuje fakt, że obie panie: Zofia Stefańska i Katarzyna Kalińska, od kilkudziesięciu lat aktywnie pracują na rzecz diecezji płockiej, swoje obowiązki wykonują profesjonalnie i rzetelnie, mogąc stawać się w tym zakresie osobami godnymi naśladowania dla osób świeckich i duchownych.

Wielki Order Świętego Zygmunta, to odznaczenie diecezji płockiej ustanowione 20 kwietnia 1994 roku przez biskupa płockiego Zygmunta Kamińskiego. Jest to najwyższe odznaczenie diecezjalne, przyznawane osobom szczególnie zasłużonym dla miejscowego kościoła, wykazującym się przywiązaniem do wartości ewangelicznych. Jest ono przyznawane za zasługi wniesione w pomnażanie dobra duchowego i materialnego Kościoła płockiego.

Order tworzy czteroramienny krzyż maltański wykonany ze złoconego tombaku i jednostronnie emaliowany. Emaliowane na czerwono ramiona krzyża wieńczą cztery złote korony, a między ramionami znajdują się cztery złote lilie. Pośrodku ramion umieszczony złoty medalion z wizerunkiem hermy św. Zygmunta. U góry krzyż podwieszony jest na metalowej przywieszce z emaliowanym herbem kapituły katedralnej. Order noszony jest na szyi na wstążce o szerokości 38 mm w barwach Płocka (niebieski-czerwony-żółty) z amarantowym obrzeżem nawiązującym do kolorystki biskupiej sutanny.

Ustanowienie orderu związane była z budową pomnika upamiętniającego wizytę Jana Pawła II w Płocku (7-8 czerwca 1991 roku). Pierwsze wręczenie Wielkiego Orderu Świętego Zygmunta miało miejsce podczas odsłonięcia pomnika 20 kwietnia 1994 roku, wówczas uhonorowano tym odznaczeniem osoby fizyczne i instytucje, które przyczyniły się do powstania tego pomnika.

Wielki Order Świętego Zygmunta przyznawany jest księżom, osobom świeckich i instytucjom, zasłużonym dla Kościoła płockiego na różnych polach jego działalności.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.