Sejmik Mazowsza inwestuje w sport dzieci

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie. Problem dotyczy aż 32 proc. najmłodszych w wieku 7-9 lat. Skalę widać również lokalnie. Badania pokazują, że na występowanie nadwagi i otyłości najbardziej są narażeni uczniowie z województwa mazowieckiego. W profilaktyce i leczeniu dużą rolę odgrywa ruch, dlatego sejmik Mazowsza szuka rozwiązań, aby zachęcić mieszkańców do aktywności fizycznej. Jednym z nich jest dofinansowanie budowy lub remontu boisk, sal gimnastycznych czy hal sportowych.

3,3 mln zł na inwestycje sportowe
W ramach programu „Mazowsze dla sportu 2023” sejmik województwa przeznaczył 3,3 mln zł na budowę lub modernizację bazy sportowej w subregionie płockim. Dofinansowanie obejmie 13 inwestycji.

Jak zauważa marszałek Adam Struzik, program „Mazowsze dla sportu” daje samorządom duże możliwości. – Każda gmina ma inne potrzeby inwestycyjne. Jesteśmy tego świadomi. Dlatego tworząc ten program, nie ograniczaliśmy naszego wsparcia do konkretnego typu działań. W rezultacie samorządy mogą zrealizować najpilniejsze projekty i przeznaczyć dofinansowanie na budowę zupełnie nowych obiektów sportowych albo tchnąć nowe życie w istniejące boiska czy hale sportowe.

Program prosty i przystępny
To już szósta edycja programu, a zainteresowanie dofinansowaniem nie słabnie. Tylko w ubiegłym roku dzięki wsparciu Sejmiku Województwa Mazowieckiego udało się zrealizować prawie 200 inwestycji, co podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk. – W tym roku dojdzie kolejnych 219 projektów, na które z niecierpliwością czekają mieszkańcy. Przeznaczyliśmy na nie 50 mln zł.

W całym regionie przybędzie miejsc, w których będzie można zadbać o kondycję. – Najmłodsi muszą mieć dostęp do miejsc zachęcających do aktywności fizycznej. Dbamy więc o to, aby na Mazowszu powstała nowoczesna i bezpieczna infrastruktura sportowa – dodaje wiceprzewodniczący sejmiku województwa Mirosław Adam Orliński.

Atrakcyjne lekcje WF-u
Prace będą prowadzone m.in. na boiskach szkolnych i w salach gimnastycznych. To dobra wiadomość szczególnie dla uczniów, którzy korzystają z tych obiektów każdego dnia w ramach lekcji wychowania fizycznego czy treningów. Remont przejdą: sala gimnastyczna w Drobinie, hala sportowa przy Zespole Szkół Samorządowych w Zawidzu Kościelnym czy stadion leśny w Gąbinie. Nowe boisko powstanie przy Zespole Szkół Elektroniczno-Kupieckich w Płocku. – Radni województwa mazowieckiego będą nadal wspierać lokalne społeczności w tym zakresie. Chcemy, aby mieszkańcy korzystali z atrakcyjnych obiektów i mogli rozwijać talenty sportowe – zaznacza wiceprzewodniczący sejmiku województwa Marcin Podsędek.

Lepsza baza sportowa
Dotacje objęły obiekty ogólnodostępne, zwłaszcza te, które umożliwiają uprawianie sportu oraz rekreację i integrację lokalnych społeczności. Miłośnicy treningów „pod chmurką” będą mogli korzystać z nowej siłowni plenerowej, która powstanie przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Staroźrebach. Z kolei w Rościszewie zostanie wybudowany park linowy, a na terenie Ośrodka Rekreacyjno-Sportowego w Cekanowie – boisko wielofunkcyjne. Pełną listę dofinansowanych projektów można znaleźć na stronie internetowej mazovia.pl.

Widoczne efekty
Program już przynosi wymierne efekty w postaci lepszego dostępu do różnego rodzaju rekreacji i nowoczesnej infrastruktury nie tylko w miastach, lecz także na terenach wiejskich. Przekazane środki pomogły samorządom stworzyć całkiem nowe obiekty i poprawić warunki w już istniejących, np. zamontować oświetlenie, wymienić nawierzchnię, dobudować zaplecze sanitarno-szatniowe itp.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.