Około godziny wystarczyło zastępcy dyżurnego z Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie na odnalezienie 36-letniej mieszkanki powiatu gostynińskiego, która za pomocą komunikatora społecznościowego powiadomiła byłego partnera, że chce popełnić samobójstwo. Dzięki profesjonalnie przeprowadzonym policyjnym działaniom przez zastępcę dyżurnego gostynińskiej komendy kobieta została odnaleziona na terenie gminy Gąbin w pow. płockim. Jej zdrowiu i życiu nic już nie zagraża.
W niedzielę (02.04) około godziny 18:30 zastępca dyżurnego jednostki Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie odebrał zgłoszenie o 36-letniej mieszkance pow. gostynińskiego, która za pośrednictwem komunikatora społecznościowego napisała do swojego byłego partnera, że chce popełnić samobójstwo.
Tego typu zgłoszenia są bardzo poważnie traktowane przez policję z uwagi na fakt, że każda minuta od przyjęcia zgłoszenia może być na wagę złota aby uratować ludzkie życie. Nigdy nie wiadomo do końca w jakim stanie psychicznym jest rozmówca. Dodatkowo, niewłaściwie poprowadzona rozmowa może spowodować targnięcie się na swoje życie.
Obsługujący zdarzenie policjant natychmiast podjął działania i pod wskazany adres zamieszkania kobiety wysłał patrole Ruchu Drogowego, Wydziału Kryminalnego oraz Posterunku Policji w Pacynie. Pod wskazanym adresie policjanci w rozmowie z domownikiem ustalili, że 36-latka wyjechała z domu około 1,5 godziny temu lecz nie wie, gdzie teraz może przebywać. Domownik przekazał policjantom, że kobieta porusza się oplem oraz podał numery tablicy rejestracyjnej.
Policjanci natychmiast rozpoczęli poszukiwania pojazdu, a zastępca dyżurnego próbował kontaktować się z zaginioną dzwoniąc pod numer telefonu, który przy sobie miała. Telefon mieszkanki powiatu gostyńskiego po kilkunastu próbach nawiązania kontaktu został wyłączony. Jednocześnie do zastępcy dyżurnego wpłynęła informacja od policjantów zaangażowanych w poszukiwania, że odnaleźli poszukiwany pojazd w lesie. W aucie nikogo nie, a pokrywa silnika była zimna. Funkcjonariusze wiedzieli, że ta sytuacja robi się coraz poważniejsza i liczy się każda minuta.
Policjanci przeszukali najbliższy teren, lecz nie napotkali zaginionej kobiety. Zastępca dyżurnego, pomimo włączania się poczty głosowej na telefonie kobiety, postanowił zostawić jej wiadomość głosową w treści, której przedstawił się i poprosił 36-latkę o nawiązanie kontakt z rodziną lub policją, gdyż wszyscy są zaniepokojeni sytuacją, w której znajduje się kobieta. Po kilkudziesięciu minutach na telefon dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie zadzwoniła poszukiwana 36-latka. Kobieta powiedziała, że nic jej nie jest, i że przebywa u swojej siostry. Chcąc sprawdzić tą informację policjant poprosił rozmówczynie o podanie adresu przebywania. 36-latka nie chciała podać adresu siostry, funkcjonariusz zaczął prowadzić rozmowę. Po kilkuminutowej rozmowie telefon został przekazany siostrze 36-latki, która oświadczyła, że przebywają na terenie gminy Gąbin. Świadomy ciągłego zagrożenia funkcjonariusz powiadomił o wszystkim dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Płocku, który wysłał na miejsce policjantów z KP w Gąbinie. Policjanci na miejsce potwierdzili fakt przebywania tam 36-latki. Kobiecie na miejscu została udzielona pomoc medyczna. Jej zdrowiu i życiu nic już nie zagraża.
Policjant, st.asp. Krzysztof Hempel, który wcielił się w rolę psychologa i negocjatora jest funkcjonariuszem z 26-letnim stażem służby w policji. Od 8 lat pełni służbę na stanowisku kierowania w Komendzie Powiatowej Policji Gostyninie.
Jeśli znasz kogoś, kto znajduje się w kryzysie emocjonalnym, nie bądź obojętny.
Pomoc można znaleźć w Poradniach Psychiatrycznych i Psychologicznych, Miejskich i Gminnych Ośrodkach Pomocy Społecznej, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.
Autor: mł.asp. Paweł Klimek