Jubileusz 60-lecia Zakładowej Straży Pożarnej PKN ORLEN

22 czerwca Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Jarosław Piotrowski uczestniczył w uroczystym jubileuszu 60-lecia Zakładowej Straży Pożarnej PKN Orlen, który odbył się w Domu Technika Polskiego Koncernu Naftowego Orlen S.A. w Płocku.

Podczas obchodów uhonorowano blisko 80 pracowników ZSP Orlenu. Kilkunastu strażaków Zakładowej Straży Pożarnej koncernu płockiego otrzymało odznaki „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”, które wręczył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Maciej Wąsik, ponadto wyróżnieni pracownicy otrzymali także medale za długoletnią służbę oraz listy gratulacyjne Prezesa Zarządu.

W uroczystościach uczestniczyli również, m.in.: Komendant Główny PSP – gen. brygadier Andrzej Bartkowiak, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny PKN ORLEN – Pan Daniel Obajtek, przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej oraz zakładowych jednostek, w tym krajowych spółek naftowych.

Zakładowa Straż Pożarna działająca w strukturach PKN ORLEN jest największą w Polsce i jedną z największych tego typu jednostek w Europie. Powstawała i wzbogacała swoje zasoby sukcesywnie wraz z budową płockiego zakładu produkcyjnego od 1963 roku i od 60 lat zapewnia bezpieczeństwo nie tylko pracownikom, ale także szerszej społeczności. Oprócz prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych na terenie obiektów spółki, prowadzi też podobne akcje w całej Polsce, w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz Systemu Pomocy w Transporcie Materiałów Niebezpiecznych – SPOT.

Specjalizacją zakładowych strażaków jest gaszenie pożarów w przemyśle rafineryjnym i petrochemicznym, usuwanie skutków awarii chemicznych oraz prowadzenie działań w zakresie ratownictwa wodnego, technicznego, przedmedycznego i wysokościowego. Zgodnie z założeniami, strażacy prowadzą w obiektach produkcyjnych Koncernu systematyczne kontrole stanu ochrony przeciwpożarowej oraz wszelkie działania zmierzające do zwiększenia bezpieczeństwa, a tym samym minimalizowania ryzyka powstania pożaru, awarii lub innego miejscowego zagrożenia.

PKN Orlen na jubileusz 60-lecia istnienia zakładu produkcyjnego w Płocku, wtedy Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych, przygotowuje książkę ze wspomnieniami byłych i obecnych pracowników. Publikacja ma się ukazać jesienią.

Opracowanie: Wydział Prasowy KG PSP, redagowała st. sekc. Katarzyna Urbanowska – Oficer prasowy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.
Zdjęcia: MSWiA.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.