Dofinansowanie na remont Browarnej i Przemysłowej

Osiem mln zł dotacji z budżetu państwa zdobyliśmy w ubiegłym tygodniu na modernizację ul. Browarnej. – Prace mogą się zacząć wiosną i potrwają około 9 miesięcy – informuje prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Mamy też dofinansowanie do przebudowy ul. Przemysłowej.

Ulica Browarna przecina trasę ks. Jerzego Popiełuszki w Ciechomicach. Jedna jej połowa, która łączy się z osiedlem w rejonie zakładu Dr. Oetkera, jest utwardzona, ma chodniki i oświetlenie. Drugi jej odcinek, prowadzący na południowy zachód, jest utwardzony jedynie asfaltowym destruktem lub betonowymi płytami. I to właśnie ten fragment czeka teraz gruntowna przebudowa.

Z jednego z państwowych funduszy staraliśmy się w tym roku o dofinansowanie do trzech inwestycji. Największa z nich to przebudowa ul. Obrońców Westerplatte wraz z rozdzieleniem kanalizacji w Al. Jachowicza i Kobylińskiego oraz na ich skrzyżowaniu z ul. Bielską. Przy tej okazji przebudować chcielibyśmy jezdnię tej ulicy, chodniki, zbudować drogę rowerową, zatoki postojowe i zainstalować nowoczesne oświetlenie. Szacowany dziś koszt tej inwestycji sięga 35 mln zł, staraliśmy się o 30 mln zł dofinansowania. Bezskutecznie.

Szukaliśmy także dotacji do adaptacji budynku przy ul. Warszawskiej 5 na Ośrodek Rodzinnej Pieczy Zastępczej. Wykonanie tu remontu i przebudowy pozwoli przenieść w to miejsce Ośrodek, funkcjonujący dziś przy żłobku przy ul. Kleeberga i zwiększyć w tej ostatniej placówce liczbę miejsc dla maluchów. Szacujemy, że remont budynku przy ul. Warszawskiej kosztować będzie 2,5 mln zł. Staraliśmy się o dofinansowanie w wysokości 2 mln zł, nie udało się.

Sukcesem natomiast zakończyły się nasze starania o dotację na przebudowę ul. Browarnej w Ciechomicach. Szacujemy tę inwestycję na 12 mln zł, zdobyliśmy z budżetu państwa 8 mln zł dofinansowania. Zakres praw jest kompleksowy. Zaczynamy od budowy kanalizacji deszczowej, potem wykonamy nawierzchnię, zjazdy na posesje, chodniki, skrzyżowania, na koniec zainstalujemy nowe oświetlenie. Długość samej ul. Browarnej to ponad 820 metrów, wykonamy też dwa tzw. sięgacze o długości 96 i ponad 35 metrów. Inwestycję przygotowuje Miejski Zarząd Dróg. Dziś jesteśmy na etapie projektowania tej ulicy, wkrótce będziemy starać się o pozwolenie na budowę. Browarna nie jest jedyną inwestycją drogową, na którą zdobyliśmy poważne dofinansowanie z budżetu państwa. Chodzi o ul. Przemysłową, na odcinku od skrzyżowania z ul. Tysiąclecia do ul. NSZ, o długości nieco ponad tysiąc metrów.

Prace zaczniemy od rozbiórki starej drogi, a potem przystąpimy do przebudowy kanalizacji. Następnie wykonamy nową jezdnię, chodniki po obu jej stronach, do tego jeszcze dwukierunkową drogę rowerową po stronie wschodniej. Przebudujemy sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu z ul. NSZ oraz zbudujemy nową na przejściu dla pieszych na wysokości galerii Mosty. Będzie jeszcze jedna nowość: na skrzyżowaniach z dwiema osiedlowymi ulicami zbudujemy małe ronda. Szacujemy, że koszt tej inwestycji sięgnie prawie 17 mln zł, dofinansowanie z budżetu państwa to połowa tej kwoty. Prace planujemy zacząć w przyszłym roku, zakończyć w 2025.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.